____________________________________________________________
Je snad ještě někdo, co si neprošel naši KVETOUCÍ STEZKU??
Tak honem, dokud je krásné počasí! Stezka vede loukami i polem a je vysečená, tak snad na Vás někde nebude číhat klíště. Celková délka trasy cca 5 km (procházka i s plněním úkolů asi na 3 hodiny). Nezapomeňte na vhodnou obuv, záp. lístek, tužku, zápisník, repelent a v horkých dnech dostatek pití. Na konci trasy nám můžete zapsat své zážitky, připomínky, náměty na nové stezky... do naší Návštěvní knihy. Děkujeme!

 

_______________________________________________________________________________________________

Odpoledne s Andersenem

 

Po loňském roce, kdy jsme museli na poslední chvíli tradiční pořádání Noci s Andersenem zrušit kvůli pandemické situaci, jsme se letos nechtěli smířit se stejnou situací a rozhodli se alespoň pro společné odpoledne s Andersenem, kterého se zúčastnilo 11 malých čtenářů.

Čekal na ně zajímavý program plný her, soutěží, tvoření a samozřejmě čtení. Počasí bylo slunečné, a proto jsme si akci užili na sportovním hřišti a v zahradě u knihovny. Děti plnily úkoly na hracích kartách a užívaly chvíle strávené s kamarády mimo školu. Příjemně unaveni jsme se odebrali do knihovny, kde děti povečeřely palačinky, které jim připravila maminka Kačenky. Poté děti tvořily a četly. Když nastal čas odchodů domů do postýlek, ani se jim nechtělo.

Děkuji všem, kteří se na přípravě akce podíleli i všem báječným účastníkům.

 

 

_____________________________________________________________________________________

 

Pasování na čtenáře 

V pátek 18. června 2021 byl pro naše prvňáčky velkým dnem. Před p. starostou, p. ředitelkou a p. knihovnicí museli dokázat, že i když strávili školní rok více doma u počítačů než ve škole, přesto se naučili číst. Někdo čte s lehkostí, někomu činí písmenka ještě trápení, ale statečnými čtenáři se stali všichni. Prvňáčci za podpory svých kamarádů z 2. třídy přečetli Slib Slabikáře a poté je mohl pan starosta pasovat na čtenáře. Přejeme našim dětem, ať se jim ve světě knížek líbí.

 

___________________________________________________________________________________________________________

 

ODLOŽ MOBIL V KNIHOVNĚ

 

Místní knihovna Oskava se společně s dalšími knihovnami v Olomouckém kraji zapojila do akce ODLOŽ MOBIL V KNIHOVNĚ. Tato sběrová akce, která startuje už v pondělí 14. června a potrvá do konce září, má za cíl nashromáždit nepoužívané mobily, které budou následně recyklovány. Obyvatelé našeho kraje mají možnost vyhrát poukázku na nákup knih v hodnotě 1.000 korun a řadu dalších hodnotných cen. Zapojit se do soutěže nazvané „Odlož mobil v knihovně“ je jednoduché – stačí do označených boxů přinést jakýkoliv starý mobilní telefon a označit jej kontaktními údaji. Čím více telefonů zájemci přinesou a označí, tím větší šanci mají vyhrát. Svůj starý mobil můžete donést do sběrného místa: buďto přímo do Místní knihovny nebo na OÚ Oskava. Věříme, že se do soutěže zapojíte a pomůžete tak životnímu prostředí - mobil neskončí bez užitku na skládce, ale bude odborně rozebrán a recyklován. Děkujeme vám předem za účast na této akci. Veškeré informace naleznete na webu www.odlozmobil.cz.

 

____________________________________________-

Půjčte si knihy do ucha. Podrobné informace v knihovně.

 

                              

 

 

___________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________

Milujete čtení? Tak jste tady správně!

Máme tipy na skvělé knihy.  

  Více na https://oskava.katalogspk.cz/

 

 

 

 

________________________________________________________________

Toužíte po novém čtení?

Zuzanin dech - Jakuba Katalpa

 Román výrazné české autorky je dramatickou výpovědí o koncentračních táborech i o proměnách malého města a lidských charakterů během protektorátu a krátce po něm. Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva.Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká.Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák.Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?
 

 

 

______________________________________________________________________

Milí čtenáři,

knihovna musí mít bohužel dle nařízení vlády opět zavřeno. Nabízí ale svým čtenářům bezkontaktní půjčování knih. Seniorům a ohroženým skupinám doručí objednané knihy knihovnice až před jejich dveře. Ostatní čtenáři si mohou přijít knihy vyzvednout před knihovnu. V obou případech proběhne výpůjčka vždy po předchozí domluvě na mobilu 725 557 765 

nebo emailu oskavaknihovna@tiscali.cz

 

 

 

___________________________________________________________________

 

 

Tip na dokonalý dezert k odpolední kávičce.

V knihovně na Vás čekají nové knihy ve kterých najdete romantiku, napětí, životní příběhy, co uvařit dobrého, ale i kam o prázdninách na výlet. Přijďte do knihovny a vyberte si tu správnou knihu, která Vás pohltí. 

Tyto a mnohé další nové knižní tituly pro velké i malé čtenáře jsou připraveny k zapůjčení v místní knihovně. Úplný seznam knih najdete na webu knihovny

 https://oskava.katalogspk.cz/

 

 

 

___________________________________________________________________________________________________

 

  Koronavirus nekoronavirus, knihovna stále myslí na své čtenáře, a proto připravila službu

 Knihy do domu.

Je možné si vybrat knihy z on-line katalogu. Zavolat nebo napsat, jaké knihy si kdo chce půjčit. Knihy vám potom dovezeme až domů. Dejte tuto informaci vědět svým rodičům, prarodičům, zkrátka všem. Rozvoz je zdarma !

Volejte nebo napište: 725 557 765, oskavaknihovna@tiscali.cz

 

_____________________________________________________________________________________________

 

 

Malí čtenáři v knihovně.

 

Když děti ze školy přicházejí poprvé do knihovny, prvotní je knihovnická lekce na téma Jak to chodí v knihovně. Zde si s dětmi povídáme o tom, co se v knihovně děje. Ukazujeme si knihy, časopisy, audioknihy, komiksy, leporela, vysvětlíme si i to, že máme knihy s příběhem – beletrii – a knihy, ze kterých se něco naučíme – naučnou literaturu. Povíme si, kdo je to spisovatel, kdo ilustrátor i překladatel. Ukazujeme si fotografie spisovatelů, obálky známých knih a ilustrace. Vysvětlíme si rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím, jak se mají chovat ke knihám a jak v knihovně. Zjistí, že do knihovny můžou chodit, i když ještě neumí číst, a také že se v knihovně dá strávit příjemný čas třeba prohlížením knížek.

Vždy se po takové besedě nějaké dítko s rodičem následně dostaví do knihovny a je z něj náš nový čtenář. To je největší odměna spolu s tím, když se děti loučí s úsměvem a rády se vrací. Buď pro knihu nebo na akce, které jsou pro ně připraveny. Oblíbené je Čtení s babičkami, Noc s Andersenem nebo tvořivé dílničky při kterých tvoříme nebo společně hrajeme deskové hry. Velký úspěch měl turnaj v Člověče, nezlob se.

Právě nyní je v knihovně k shlédnutí výstava fotografií Jany Bursíkové. Přijďte se podívat i Vy.

 

 

 

________________________________________________________________

Pasování na čtenáře

 

 

 

______________________________________________________________

Ještě pár dní si můžete v knihovně prohlédnout výstavu fotografií Jany Bursíkové.

 

 

 

________________________________________________________________________________

 

Tvoření - jen tak pro radost.

 

 

________________________________________________________________________

 

Noc s Andersenem

 

 

Páteční noc 29. března 2019 byla zážitkem pro dvacet tři dětí – čtenářů místní knihovny, kteří se zúčastnili podesáté celostátní akce ,,Noc s Andersenem". Děti zažily noční dobrodružství v podobě čtení příběhů, soutěží, her, vyrábění a překvapení. Tématem pro letošní rok byly nejznámější postavy z pohádkových knížek, které v minulosti vydalo nakladatelství Albatros, které v roce 2019 slaví 70 let své činnosti. Malí spáči se tak potkali třeba s Křemílkem a Vochomůrkou, vílou Amálkou, Rumcajsem a Mankou. Společně zasadili u knihovny strom ,,Pohádkovník"
Spát v knihovně mohou jen ti nejlepší čtenáři, kteří jsou tak odměněni za pilnou docházku, půjčování knih a za účast na dalších aktivitách knihovny

__________________________________________________________________________________

   Beseda se Zuzanou Pospíšilovou

O svých knížkách nám přijela ve středu 17. října vyprávět spisovatelka Zuzana Pospíšilová. Nejdříve dětem povídala o tom, jak vznikají knížky a kdo se podílí na jejich konečném vzhledu. Kromě spisovatele také ilustrátor, grafik a samozřejmě nakladatel. Přivezla plný kufr svých knížek, které představila dětem. Z některých četla ukázky, říkadla a básničky recitovala zpaměti. Děti zapojila do hádanek a nakonec do básniček s ozvěnou. Beseda byla úžasná a dětem se moc líbila. Děkujeme.

 

                                                                

 

_______________________________________________________________________________

 

 

Knihy do ucha

 

- Chcete si zpříjemnit cestu autem?

- Zrak už Vám tolik neslouží a tištěná písmena se Vám zdají čím dá menší?

- Má Vaše dítě problém se čtením nebo jej chcete jen zabavit a pustit mu pěknou pohádku?

- Chcete se pobavit při dlouhém žehlení?

 

Půjčte si u nás knihy do ucha. Podrobné informace v knihovně. 

____________________________________________________

 

 

DO KNIHOVNY NEJEN ZA KNIHOU

Chcete si vyzkoušet moderní deskové hry ?

Půjčíme vám je domů !

Více informací žádejte v knihovně.

 

 

_____________________________________________________________________________________________

 

 

 

KNIŽNÍ NOVINKY PRO MILOVNÍKY FANTAZY

 

 

 

Patříte mezi ty, kteří rádi na chvíli zapomenou na realitu a přečtou si raději příběh z vymyšleného světa? Chcete se na chvílí stát hrozivým skřetem, elegantním a rychlým elfem, věčně ukecaným a pracovitým trpaslíkem, statečným a odvážným bojovníkem, který se nenechá zastrašit ani těmi nejděsivějšími nestvůrami z temnot?  Neváhejte a přijďte se začíst do 80 nových knih tohoto populárního žánru.